Daily Schedule – Session 1

All times listed are Central Daylight Time

Monday, June 21 Morning – Masterclass – Ilya Kaler

9:30 AM – 12:30 PM

(performers and repertoire subject to change)

9:00 Welcome and introduction meeting
9:30 Ashley Cheng – Wieniawski Concerto No. 2 – 1m
9:55 An-Chi Lin – Ysaÿe Sonata No. 4
10:20 Yiyun Zhao – Ravel Tzigane
10:45 Joanne Lin – Walton Concerto
11:10 Henry Hsueh – Dvorak Concerto
11:35 Samuel Garcia – Tchaikovsky Concerto – 1m
12:00 Olivia Oh – Barber Concerto 1m

Monday, June 21 Afternoon – Masterclass – Blair Milton

1:30 PM – 4:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
1:30 Jane Park – Bach Partita No. 2 – 1m, 4m
1:55 Wilson Hsieh – Bach Sonata No. 1 – 1m
2:20 Trent Ransom – Chausson Poeme
2:45 Ani Sinanyan – Sibelius Concerto – 1m
3:10 Anna Wallace – Bach Chaconne
3:35 Max Brown – Kreisler – Tambourin Chinois
4:00 Kaiyuan Wu – Bach Sonata No. 1 – 2m

Tuesday, June 22 Morning – Masterclass – Lucie Robert

9:30 AM – 12:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
9:30 Yvonne Ma – Bach Sonata No. 2 – 1m
9:55 An-Chi Lin – Bach Sonata No. 1 – 1m
10:20 Yiyun Zhao – Fauré Sonata – 1m
10:45 Dillon Huang – Vieuxtemps Concerto No. 5 – 1m
11:10 Megan Martono – Prokofiev Concerto No. 1
11:35 Amanda Beaune – Prokofiev Sonata No. 2
12:00 Chunyi Zhou – Saint-Saëns Concerto No. 3 – 1m

Tuesday, June 22 Afternoon – Masterclass – Gerardo Ribeiro

1:30 PM – 4:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
1:30 Rubani Chugh – Bach Partita No. 3 – 2m
1:55 Aiko Dillon – Bach Partita No. 2 – 1m
2:20 Steven Wilke – Saint-Saëns – Intro and Rondo Capriccioso
2:45 Trent Ransom – Strauss Sonata – 1m
3:10 Mei Liu – Brahms Concerto
3:35 Henry Hsueh – Paganini Caprice No. 20
4:00 Wilson Hsieh – Beethoven Romance

Wednesday, June 23 Morning – Masterclass – Violaine Melançon

9:30 AM – 12:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
9:30 Ashley Cheng – Sarasate  – Romanza Andaluza
9:55 Yvonne Ma – Paganini Caprice No. 24
10:20 Joanne Lin – Bach Partita No. 2 – 3m
10:45 Samuel Garcia – Bach Sonata No. 2  Andante and Fugue
11:10 Amanda Beaune – Prokofiev Sonata No. 2 – 4m
11:35 Max Brown – Paganini Caprice No. 11
12:00 Olivia Oh – Barber Concerto – 2m

Wednesday, June 23 Afternoon – Masterclass – Paul Kantor

1:30 PM – 4:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
1:30 Henry Hsueh – Dvorak Concerto
1:55 Jane Park – Vieuxtemps Concerto No. 5 – 1m
2:20 Trent Ransom – Chausson Poeme
2:45 Ani Sinanyan – Wieniawski Polonaise Brillante in D Major
3:10 Anna Wallace – Coleridge Taylor Concerto
3:35 Kaiyuan Wu – Stravinsky Concerto – 1m
4:00 Chunyi Zhou – Paganini Caprice No. 4

Wednesday, June 23 Evening – Masterclass – I-Hao Lee

7:00 PM – 9:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
7:00 Aiko Dillon – Mozart Concerto No. 4 – 1m
7:25 Anna Wallace – Bach Chaconne
7:50 Steven Wilke – Mendelssohn Concerto
8:15 Mei Liu – Brahms Concerto – 2m
8:40 Yvonne Ma – Prokofiev Concerto No. 2
9:05 An-Chi Lin – Bach Sonata No. 1 – 1m

Thursday, June 24 Morning – Masterclass – Gerardo Ribeiro

9:30 AM – 12:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
9:30 Ashley Cheng – Wieniawski Concerto No. 2 – 1m
9:55 Maxwell Brown – Paganini Caprice No. 11
10:20 Amanda Beaune – Bach Sonata No. 2 – 3m, 4m
10:45 Aiko Dillon – Accolay Concerto
11:10 Joanne Lin – Walton Concerto
11:35 Anna Wallace – Coleridge Taylor Concerto
12:00 Olivia Oh – Bach Partita No. 2 – 1m

Thursday, June 24 Afternoon – Masterclass – Ilya Kaler

1:30 PM – 4:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
1:30 Wilson Hsieh – Bruch Scottish Fantasy – 1m
1:55 Mei Liu – Brahms Concerto – 2 or 3m?
2:20 Megan Martono – Prokofiev Concerto No. 1
2:45 Jane Park – Vieuxtemps Concerto No. 5 – 1m
3:10 Trent Ransom – Strauss Sonata
3:35  Chunyi Zhou – Brahms Concerto – 1m
4:00 Ani Sinanyan – Sibelius Concerto – 1m

Thursday, June 24 Evening – Masterclass – Blair Milton

7:00 PM – 9:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
7:00 Rubani Chugh – Dvorak Romance
7:25 Dillon Huang – Bach Sonata in G Minor – 1m
7:50 Kaiyuan Wu – Paganini Caprice No. 24
8:15 Yvonne Ma – Prokofiev Concerto No. 2
8:40 Yiyun Zhao – Bach Sonata in G Minor – 1m, 2m?
   

Friday, June 25 Morning – Masterclass – Paul Kantor

9:30 AM – 12:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
9:30 An-Chi Lin – Ysaye Sonata No. 4
9:55 Yiyun Zhao – Ravel Tzigane
10:20 Mei Liu – Brahms Concerto
10:45 Samuel Garcia – Tchaikovsky Concerto – 3m
11:10 Joanne Lin – Walton Concerto – 1m
11:35  Wilson Hsieh – Bruch Scottish Fantasy – 4m
12:00 Rubani Chugh – Dvorak Romance
   

Friday, June 25 Afternoon – Masterclass – Violaine Melançon

1:30 PM – 4:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
1:30 Henry Hsieh – Beethoven Sonata No. 8
1:55 Dillon Huang – Vieuxtemps Concerto No. 5 – 1m
2:20 Megan Martono – Brahms Sonata No. 2 – 1m
2:45 Jane Park – Beethoven Sonata No. 8 – 1m
3:10 Ani Sinanyan – Wieniawski Polonaise Brillante
3:35  Steven Wilke – Bach Partita No. 1 – 1m
4:00 Kaiyuan Wu – Stravinsky Concerto

 

Friday, June 25 Evening – Online Recital

7:00 PM – 9:00 PM

 

Saturday, June 26 Morning – Masterclass – I-Hao Lee

9:30 AM – 12:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
9:30 Ashley Cheng – Sarasate  – Romanza Andaluza
9:55 Amanda Beaune – Bach Sonata No. 2 – 3m, 4m
10:20 Maxwell Brown –  Piazzolla Solo Tango No. 3
10:45 Samuel Garcia – Mozart Concerto No. 4
11:10 Dillon Huang – Vieuxtemps Concerto No. 5 – 1m
11:35 Megan Martono – Prokofiev or Brahms
12:00 Chunyi Zhou – Tartini Sonata (Devil’s Trill)

Saturday, June 25 Afternoon – Masterclass – Blair Milton

1:30 PM – 4:30 PM

(performers and repertoire subject to change)
1:30 Violin care and maintenance – Chunyee Lu, owner – Guadagnini Shop
2:20 Rubani Chugh – Bach Partita No. 3 – 2m
2:45 Aiko Dillon – Mozart Concerto No. 4
3:10 Steven Wilke – Mendelssohn Concerto
3:35 Olivia Oh – Chopin Nocturne
4:00 Conclusion